مقالات

پلی اتیلن وکس چیست؟

پلی اتیلن وکس چیست؟

پلی اتیلن وکس چیست؟

 

پلی اتیلن واکس از همه گیرترین جاری کننده های خارجی میباشد. پلی اتیلن واکس، مجموعه ای واکس بر اساس پلی اتیلن است و در دمای ساده در حلّال های آلی غیر قابل حل است اما در دمای فراتر در آلیفاتیک ها، هیدروکربن های کلرینه و اکثر حلّال های غیر قطبی قابل حل است.

پلی اتیلن واکس، ماده ایی بی بو و بی رنگ، شفاف و به شکل کریستال جامد می باشد. پلی اتیلن های واکس سنگین، دارای ساختاری خطی هستند و با فشار پایین و متوسط تولید می شوند.

 

پلی اتلین به دلیل خاصیت روان کنندگی که دارد سبب جدا شدن مذاب از فلز می شود و سطح عامل روان شدن سطح بین فلز و percent است  و نیز تاثیر خاصی بر روی براقیت محصول دارد.

 

پلی اتلین واکس اغلب در دو نوع امولسونی و غیر امولسونی تولید می شود. تفاوت این دو نوع در جرم مولکولی شان است و جرم مولکولی شان بین 2000 تا 4000 است.

 

پلی اتیلن واکس نسبت به سایر پلی اتیلن ها، مقاومت و انعطاف پذیری کمتری دارد ولی مقاومت آن در مقابل مواد شیمیایی و تنش های شکننده محیطی بالاست.


فرآیند تولید پلی اتیلن واکس

پلی اتیلن وکس یکی از محصولات جانبی فرآیند تولید پلی اتیلن است. گاز اتیلن در هگزان حل می شود و همراه با کاتالیست در یک راکتور سه فازی، عمل پلیمریزاسیون انجام می شود.

این عمل دو جریان اصلی و فرعی دارد. در جریان اصلی پلیمر همراه با کمی حلال و در جریان فرعی واکس با کمی حلال وارد خروجی راکتور می شوند.

نوع دیگری از پلی اتیلن وکس با استفاده از روش شکست زنجیره مولکولی پلی اتیلن سبک خطی بدست می آید. این مواد داری خلوص بالا و توزیع طول زنجیره باریک تولید می‌شود. در این روش بعد از تولید وکس از پلی اتیلن در فراِیند تکمیلی گروه های قطبی با زنجیره های وکس واکنش داده و تولید وکس قطبی می نماید که در صنایع مختلف رنگ، پلیمر و روکش به کار می رود. یکی دیگر از پرکاربردترین مصارف آن، تولید امولسیون واکس های پلی اتلینی است که از نظر اقتصادی بسیار با صرفه است.

 

کاربرد پلی اتیلن واکس

 

– تولید محصولات پلاستیکی و تزریقی

– بسته بندی مواد غذایی و مواد لبنی

– تولید لوله های آب و فاضلاب و لول های تحت فشار گاز

– پلی اتیلن واکس به عنوان یک عامل ضد آب در تولید تخته های کامپوزیت چوبی از قبیل ام دی اف ها، تخته های نئوپان، تخته های OSB و سایر محصولات چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

–  در ساخت انواع مختلف شمع از پلی اتیلن واکس استفاده می شود. شمع ها انواع مختلفی دارند و امروزه فقط برای روشنایی از شمع استفاده نمی شود. بسیاری از شمع هایی که تولید می شوند جنبه تزئینی دارند.

– برای تولید پارافین کلره که یک روان کننده و بازدارنده شعله در لوله های PVC است، از پلی اتیلن واکس استفاده می شود. از این ماده همچنین در مایعات فلزکاری و سایر روان کننده ها استفاده می شود.

– پلی اتیلن های واکس تصفیه شده غیر سمی هستند و در بسیاری از محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند.

این نوع واکس به طور گسترده در صنایع آرایشی و در محصولاتی مانند کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده می شود.

– پلی اتیلن واکس یکی از مواد اصلی و مهم تایرهای لاستیکی است و به منظور محافظت از لاستیک و جلوگیری از ترک خوردگی در انواع مختلف لاستیک، استفاده می شود.

این ماده موجب ایجاد لایه ایی محافظ بین سطح لاستیک و هوا می شود.

– استفاده از این ماده در پولیش کف پوش های چوبی که به منظور محافظت از کف پوش ها است، به سال ها قبل می رسد. پلی اتیلن واکس موجود در پولیش، باعث کند شدن نفوذ هوا و رطوبت در کف پوش ها می شود در نتیجه عمر کف پوش طولانی تر شده و دیر تر فرسوده می شود.

– پلی اتیلن واکس خوراکی برای براق شدن انواع میوه و مرکبات استفاده می شوند. این ماده به روی میوه ها اسپری می شود تا هم ظاهر بهتری به میوه بدهد و هم مانع اکسید شدن آن شود. همچنین به بعضی از پنیرها اضافه می شود تا مانع خشک شدن آن شود.

– واکس های خوراکی همچنین در مداد رنگی ها و مداد شمعی ها استفاده می شوند و از آن جایی که غیر سمی هستند، خطری برای مصرف کننده به خصوص برای کودکان ندارند.

پلی اتیلن وکس چیست؟