مقالات

بازیافت پلاستیک های سخت

بازیافت پلاستیک های سخت

بازیافت پلاستیک های سخت

“ترموست”(thermoset)   نوعی پلاستیک است که در محصولاتی وجود دارد که باید از دوام بالا و مقاومت زیادی در برابر حرارت برخوردار باشند.  این محصول کارایی بسیار خوبی دارد ، عیب  این نوع پلاستیک این است که   هنگام دور ریختن، آلودگی زیادی ایجاد می کنند، زیرا نمیتوان آنها را به راحتی بازیافت یا تجزیه کرد.

راه حلی که شیمی دانان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) برای تغییر پلاستیک های ترموست یافته اند که علاوه بر  این که  تجزیه آنها بسیار آسان تر باشد، از کارایی و دوام آنها کم نشود. و این تغییرات باعث می شود این محصولات  همچنان از قدرت لازم برای استفاده روزمره برخوردار باشند.

همچنین، هنگامی که محصولات  قابل تخریب پلاستیک ترموستات را تولید می‌کنند،  آن را به شکل پودر درآورند و از آن پودر برای ایجاد پلاستیک‌های بیشتر استفاده کنند. بنابراین با این کار می توان لاستیک ها یا تایری قدیمی را به پلاستیک های جدید بازیابی کرد.

“ارمیا جانسون” استاد شیمی در MIT و نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: این کار از یک اصل طراحی پایه بهره می برد که معتقدیم برای هر نوع ترموست با این معماری پایه قابل تعمیم است.

 

 

PDCPD

محققان دریافت اند که   “مونومر سیلیل اتر”  اگر بین ۷.۵ تا ۱۰ درصد از پلاستیک ترموست موسوم به “PDCPD” را تشکیل دهد، این پلاستیک هم می تواند قدرت مکانیکی خود را حفظ می کند و هم می تواند با استفاده از یون های فلوراید به پودر تبدیل شود.

“جانسون” افزود: بدون اینکه خصوصیات مکانیکی مفید PDCPD  تغییری نکند می توانیم PDCPD را تجزیه پذیر کنیم.

محققان  در بخش دوم کار خود، کار با پودر حاصل از PDCPD تخریب پذیر دریافتند  که پلاستیک های جدیدی که از این پودر تشکیل شده اند، حتی در بعضی موارد عملکرد بهتری نسبت به ویژگی های مکانیکی  مواد اصلی خود دارند. و معتقد هستند که رویکرد جدید آنها می تواند برای بازیافت طیف گسترده ای از پلاستیک ها و سایر پلیمرها موثر باشد.

بازیافت پلاستیک های سخت