اخبار

بازار پلیمر در روزهای سخت

بازار پلیمر در روزهای سخت

بازار پلیمر در روزهای سخت

حجم معاملات هفتگی هنوز هم در سطوح پایین نوسان می‌کند

حجم معاملات پلیمر ها و ترکیبات شیمیایی در بورس کالا چشمگیر نیست و در سطوح پایینی نوسان می‌کند که به وضوح اثرات ورود بازار به فاز رکود را نشان می‌دهد.

این اوضاع در شرایطی که ذهنیت اهالی بازار پر از ترس و امید کاهش احتمالی قیمت‌ها است، به معنی به تاخیر افتادن تقاضاست که خروجی آن در نهایت در حجم تولید واقعی در صنایع تکمیلی بروز می‌کند. نیاز به تعدیل نرخ و تحریک تقاضا در کنار تسهیل شرایط خرید از مواردی است که می‌تواند به کمک بازار بیاید آن‌هم در وضعیتی که حجم معاملات در هفته‌های اخیر کمتر از ۶۰ هزار تن بوده که نشانه مشهودی از رکود در این بازار است، آن‌هم در شرایطی که متوسط معاملات هفتگی در نیمه نخست امسال رقمی نزدیک به ۶۸ هزار بوده یعنی در فاز رکود قرار داریم.

حجم معاملات هفتگی از اواسط مهرماه امسال تاکنون کمتر از متوسط حجم معاملات در نیمه نخست امسال بوده و اگر دو هفته دیگر این روند تجربه شود سه ماه کاهش حجم معاملات را شاهد هستیم که به معنی اثبات رکود در این بازار است. این وضعیت اگرچه در بازار محصولات شیمیایی بهتر ارزیابی می‌شود ولی نمی‌توان از نگرانی‌های موجود در این بازار هم چشم‌پوشی کرد که ریسکی تمام‌عیار برای بازار محصولات پتروشیمی در بورس کالاست و نیاز به حمایت جدی دارد.

افت تقاضای مواد اولیه به دنبال کاهش خرید محصولات نهایی

احمد بیات، کارشناس بازار محصولات پتروشیمیایی در ارتباط  با پیشامدهای اخیر در بازار آزاد این محصولات گفت:( باتوجه به افزایش کنترل‎ها و نظارت‌هایی که اخیرا از سوی نهادهای متولی روی بازار آزاد و انبارها شکل گرفته است، دادوستدهای موجود در بازار آزاد به شدت محدود شده و واسطه‌گرانی که پیش از این اقدام  قیمت‌دهی می‌کردند حال  از این اقدام منصرف شده و حتی کمتر فردی در بازار به این کار تعجیل  می‌ورزد.)

اما در بستر رسمی معاملات محصولات پتروشیمیایی یعنی در بورس کالا، تغییرات قیمت‌های پایه نقش موثری را بر جریان معاملات انعکاس می‌کنند. دو متغیر اصلی و تعیین‌کننده در معادله کشف قیمت‌های پایه، یعنی بهای نیمایی ارز در کنار قیمت‌های جهانی، پیشامدهای معاملاتی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. هم اکنون  قیمت‌های پایه روند افزایشی به خود گرفته‌اند.

موفقیت‌آمیز بودن واکسن کرونا خبر خوشی بود برای  نیروی محرکه لازم برای رشد بازارهای جهانی نفت خام و به دنبال آن محصولات پتروشیمیایی را فراهم کرد، در حالی در  این خصوص نمی‌توان اظهارنظر قطعی داشت و شواهد متفاوتی مخابره می‌شود.

علی رغم نوسان قیمت‌ها، حجم دادوستدهای محصولات پلیمر و شیمیایی در بورس کالا تقریبا کاهشی  پیدا کرد است که بخشی از آن را می‌توان به رشد قیمت‌ها نسبت داد.

به همین دلیل نرخ‌ها در حال حاضر در سطوحی بالا قرار دارند که رشد بیشتر آنها اثر تورمی بر قیمت تمام‌شده محصولات خواهد داشت. اغلب دادوستدهای محصولات پتروشیمیایی برای چند هفته اخیر به‌صورت حداقلی و با کاهش حجم معامله شدند.

بازار پلیمر در روزهای سخت