ایران هایپلاست

گرما نرم یا ترموپلاستیک ؟

وبلاگ

۲۶ دی ۱۴۰۱ 145 بازدید
ایران هایپلاست
plastic manufacturing 2

گرما نرم یا ترموپلاستیک ؟

ترموپلاستیک

ترموپلاستیک، نوعی پلاستیک است که از زرین‌های پلیمری تشکیل شده است و هنگام گرم‌شدن به یک ماده نرم تبدیل می‌شود و هنگام سرد شدن، سخت می‌شود. پلیمر ترموپلاستیک خیلی راحت بازیافت می‌شود و هرچقدر هم که سردوگرم شود، بازهم خاصیت شیمیایی خود را از دست نمی‌دهد. اما وقتی آن گرم می‌شود، ویژگی فیزیکی آن تغییر کرده، تبدیل به یک ماده همگن شده و می‌تواند تغییر شکل و اندازه دهد. در سمت دیگر، ترموالاستیک‌ها را داریم با حرارت دیدن سخت شده و امکان بازیافت ندارند. از تلفیق این دو ماده نیز، ترموپلاستیک الاستومر (TPE)ها ساخته شده‌اند که تحول شگرفی در صنعت پلاستیک ایجاد کرده‌اند. در این مقاله درباره انواع مواد ترموپلاستیک، ویژگی‌ها و کاربردهای آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

 

پلاستیکهای گرمانرم ، زنجیره های دراز مولکولی با نیروهای ضعیف واندوالسی در کنار یکدیگر قرار می گیرند . می توان یک کلاف درهم پیچیده پشمی را برای تصور مولکولی این مواد در نظر گرفت . وقتی به این مواد حرارت داده می شود ، این نیروها ی ضعیف بین مولکولی ضعیفتر می شوند وانعطاف پذیرونرم می شوند ولی براثرسرما دوباره به حالت اول برمی گردند . نرم شدن براثرگرماوجامد شدن براثر سرما را می توان بارها وبارها تکرار کرد ، همانند شمع که به دفعات در اثر حرارت ذوب ونرم شده وبا سرد شدن جامد می شود . مانند : پلی اتیلن ، پلی وینیل کلراید ، پلی استایرن ، نایلون ، استات سلولز ، استال ، پلی کربنات ، پلی متیل متا کریلات و پلی پروپیلن  . پلاستیکهای گرمانرم بر اساس ساختارشان  به دو دسته تقسیم می شوند:   بلوری  و بی شکل

10

انواع ترموپلاستیک

 • الاستومر (TPE) : جایگاه ثابتی در صنایع مختلف دارد .
 • تی پی وی (TPV)
 • تی پی آر (TPR)
 • تی پی اس (TPS)
 • تی پی او (TPO)
 • پی بی آر(PBR)
 • اس بی اس(SBS)
 • اس ای بی اس(SEBS)
 • ای پی دی ام(EPDM)
 • ای پی ام(EPM)
 • ان بی آر (NBR)

 

مزیت‌های ترموپلاستیک ها

به راحتی قابل بازیافت
طیف گسترده ای از خواص مکانیکی
وزن سبک در مقایسه با فلزات
مقاومت شیمیایی خوب
پردازش کارآمد انرژی

 

 

مثال ها و کاربردهای ترموپلاستیک ها

ترموپلاستیک ها انواع مختلفی دارند که کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند. نمونه هایی از پلیمرهای ترموپلاستیک عبارتند از:

 1. پلی اتیلن

پلی اتیلن پرمصرف ترین پلاستیک در جهان است. این در واقع خانواده ای از مواد است که دارای طیف وسیعی از چگالی ها و ساختارهای مولکولی هستند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. نام های تجاری عبارتند از: آلاتون، بورستار، داولکس، التکس، فیناتن، هوستلن، لاکتن، لوپولن، ریگیدکس و وستولن A. قوی و مقاوم در برابر اکثر مواد شیمیایی، پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا (UHMWPE) برای ساخت قطعات ماشین های متحرک، یاتاقان ها استفاده می شود.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) برای ساخت اقلامی مانند مخازن شیمیایی، لوله های گاز و آب، اسباب بازی ها، بطری های شامپو و وان مارگارین استفاده می شود. MDPE یا پلی اتیلن با چگالی متوسط برای لوله های گاز و آب، فیلم بسته بندی و آستر حوض استفاده می شود. پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE) برای کیسه های پلاستیکی و مواد غذایی استفاده می شود. به عنوان نرم ترین و انعطاف پذیرترین این مواد، پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) برای ساخت بطری ها، گونی ها و ورق های فشرده استفاده می شود.

2. پلی پروپیلن

دومین پلیمر کالایی پرمصرف در جهان است. در طیف گسترده ای از صنایع برای ایجاد اقلامی از جمله ظروف غذای قابل استفاده مجدد، محصولات بهداشتی، تجهیزات پزشکی مقاوم در برابر حرارت، طناب، فرش، باتری ماشین، عایق کابل، سطل های ذخیره سازی و حتی اسکناس استفاده می شود. نام های تجاری عبارتند از Adstif، Clyrell، Hifax، Hostalen، Inspire، Isoplen، Moplen، Novolen و Vestolen.

3. پلی وینیل کلراید

پلی وینیل کلراید (PVC) که به عنوان وینیل نیز شناخته می شود، سخت، سبک وزن و مقاوم در برابر اسیدها و بازها است که توسط صنعت ساختمان برای مواردی از جمله لوله های آب، لوله های تخلیه، ناودان ها و ورق های سقف استفاده می شود. نام های تجاری عبارتند از Astraglas، Benvic، Vestolit و Vinnolit.

PVC همچنین می‌تواند با افزودن نرم‌کننده‌ها انعطاف‌پذیرتر شود، جایی که از آن برای شیلنگ‌ها، لوله‌ها، عایق‌های الکتریکی، پوشاک، اثاثه یا لوازم داخلی و محصولات بادی مانند بسترهای آبی و اسباب‌بازی‌های استخر استفاده می‌شود.

2932112754dc3c13e7267784fdc49eeb

 

4. پلی (اتیلن ترفتالات)

پلی (اتیلن ترفتالات) (PET) یا پلی استر ترکیب خوبی از خواص مکانیکی و حرارتی، مقاومت شیمیایی و پایداری دارد. برای ظروف مایع به ویژه نوشابه های گازدار، ظروف غذا و به شکل فیبر برای پوشاک استفاده می شود. این پلیمر بازیافتی ترین پلیمر در سراسر جهان است. نام های تجاری عبارتند از Dacron، Eastapak، Rynite و Terylene.

5. پلی آمید

پلی آمید (PA) با نام های تجاری نایلون، آکرومید، آکولون، گریلامید، گریلون، ریسلان و اولترامید نیز شناخته می شود. در اصل به عنوان جایگزینی برای ابریشم هنگام ساخت وسایلی مانند جلیقه های پوسته پوسته، چتر نجات و جوراب ساق بلند استفاده می شد. از الیاف نایلون برای پارچه، فرش، طناب و تار برای آلات موسیقی نیز استفاده می شود. همچنین برای پیچ ماشین، چرخ دنده و بدنه ابزار برقی استفاده می شود.

6. پلی استایرن

پلی استایرن (PS) که با نام های تجاری Styron و Vampstyr نیز شناخته می شود، به اشکال مختلفی تولید می شود که برای کاربردهای مختلف مناسب است. برای ساخت وسایلی مانند کارد و چنگال یکبار مصرف، کیف سی دی و دی وی دی و محفظه آشکارساز دود استفاده می شود.

7. آکریلونیتریل-بوتادین-استایرن

ABS که با نام‌های تجاری Cycolac و Ensidur نیز شناخته می‌شود، یک پلیمر سبک وزن است که در مقایسه با اکثر ترموپلاستیک ها مقاومت بالایی در برابر ضربه مکانیکی نشان می‌دهد و به طور گسترده در محصولات مصرفی روزمره مانند اسباب‌بازی‌ها و تلفن استفاده می‌شود.

8. پلی کربنات

پلی کربنات (PC) همچنین با نام های تجاری از جمله arcoPlus، Lexan، Makroclear و Makrolon شناخته می شود. قالب گیری آن آسان و در طیف وسیعی از کاربردها در صنایع پزشکی، ساخت و ساز، الکترونیک، خودرو و هوافضا، از جمله عینک ایمنی، شیشه مقاوم در برابر گلوله، سی دی و دی وی دی، لنز چراغ جلو اتومبیل و کلاه ایمنی استفاده می شود.

9. پلی متیل متاکریلات

پلی متیل متاکریلات (PMMA) یا اکریلیک، همچنین با نام های تجاری Acrylite، Altuglas، Lucite، Oroglas، Perspex و Plexiglas شناخته می شود. به طور گسترده ای به عنوان جایگزینی برای شیشه در آکواریوم ها، پنجره های هواپیما، گیره های کلاه ایمنی موتورسیکلت و برای لنزهای چراغ های بیرونی خودرو استفاده می شود. اکریلیک همچنین برای علامت گذاری، برای لنزهای چشمی و در سیمان استخوانی برای مصارف پزشکی و همچنین در رنگ استفاده می شود.

10. پلی اکسی متیلن

پلی اکسی متیلن (POM) که به عنوان استال، پلی استال و پلی فرمالدئید نیز شناخته می شود، با نشان دادن سختی بالا، پایداری ابعادی خوب و اصطکاک کم، برای قطعاتی که به دقت بالایی نیاز دارند، مانند یاتاقان ها، قطعات سوپاپ، چرخ دنده ها و اجزای الکتریکی استفاده می شود. با نام های تجاری Celcon، Delrin، Duracon، Hostaform، Kepital و Ramtal شناخته می شود.

11. پلی اسید لاکتیک

پلی (اسید لاکتیک) (PLA) که از منابع تجدیدپذیر مانند تفاله چغندرقند، نشاسته ذرت، چیپس، نیشکر و ریشه های تاپیوکا به دست می آید. یک ترموپلاستیک قابل کمپوست است. در ظروف غذاخوری، بسته بندی مواد غذایی و تولید مواد افزودنی (چاپ سه بعدی) استفاده می شود. نام های تجاری شامل Bio-Flex، Fozeas و Ingeo است.

12. پلی فنیلن اکسید

پلی (فنیلن اکسید (PPO) طیف وسیعی از خواص جذاب را ارائه می دهد. از جمله استحکام ضربه ای بالا، اعوجاج حرارتی، و پایداری شیمیایی در برابر اسیدهای معدنی و آلی. همچنین جذب آب آن کم است. اما به دلیل دمای پردازش بالا می تواند استفاده از آن دشوار باشد.

13. پلی تترا فلوئورواتیلن

پلی تترا فلوئورواتیلن (PTFE) متعلق به دسته ای از ترموپلاستیک ها به نام فلوروپلیمرها است. با نام های تجاری تفلون، داینئون، فلوون و هاستافلون نیز شناخته می شود. این یکی از کمترین ضرایب اصطکاک را در بین سایر جامدات شناخته شده دارد و به دلیل استفاده در ظروف نچسب شناخته شده است. همچنین به عنوان روان کننده برای کاهش سایش اصطکاک بین قطعات کشویی مانند چرخ دنده ها و یاتاقان ها استفاده می شود. از آنجایی که از نظر شیمیایی بی اثر است، برای لوله ها و ظروفی که با مواد شیمیایی واکنش پذیر در تماس هستند نیز استفاده میشود.

14. پلی وینیلیدین فلوراید

پلی (وینیلیدین فلوراید) (PVDF) یکی دیگر از اعضای خانواده فلوروپلیمرها است. همچنین توسط آن شناخته شده است نام‌های تجاری Kynar، Hylar و Solef است و به دلیل بی‌اثر بودن و مقاومت شیمیایی آن شناخته می‌شود که برای ورق‌ها و لوله‌های مهندسی و همچنین برای ساخت پودرها و پوشش‌ها استفاده می‌شود. PVDF همچنین به طور گسترده در صنایع شیمیایی برای لوله کشی برای انتقال مواد شیمیایی تهاجمی و مایعات با خلوص بالا استفاده می شود.

15. پلی اتر اتر کتون

پلی اتر اترکتون (PEEK) یک ترموپلاستیک با کارایی بالا است که به دلیل مقاومت در برابر سایش خوب و اشتعال پذیری کم و همچنین انتشار کم دود یا گازهای سمی برای طیف وسیعی از کاربردهای مهندسی از جمله بلبرینگ ها، پمپ ها، شیرها و ایمپلنت های پزشکی استفاده می شود. نام های تجاری شامل Victrex و Vestakeep است.

Premium Photo Woman hand showing a model of jaw out of a hole torn in blue paper wall health care concept

16. پلی (فنیلن سولفید)

پلی (فنیلن سولفید) (PPS) مقاومت شیمیایی فوق‌العاده، خواص الکتریکی، تاخیر در شعله، و شفافیت در برابر تشعشعات مایکروویو و همچنین ضریب اصطکاک کم را ارائه می‌دهد. این خصوصیات به این معنی است که وقتی تزریق یا فشرده سازی در دماهای بالا برای ایجاد اتصالات عرضی قالب گیری می شود، PPS همچنین می تواند برای ساخت ظروف آشپزی، یاتاقان ها و اجزای پمپ مناسب برای محیط های خورنده استفاده شود. نام های تجاری شامل تورلینا و رایتون است.

17. پلی تریماید

با دمای اعوجاج حرارتی بالا، مدول و استحکام کششی، پلی اتریمید (PEI) در قطعات الکترونیکی و الکتریکی با کارایی بالا، از جمله برای صنعت خودرو، و همچنین در اقلام مصرفی مانند ظروف مایکروویو استفاده می شود. نام های تجاری شامل Ultem است.

18. پلی اتر سولفون

پلی اتر سولفون (PESU, PES) دارای پایداری هیدرولیتیک، اکسیداتیو و حرارتی بالا و همچنین مقاومت خوبی در برابر قلیایی ها، محلول های نمکی، اسیدهای حاصل از مواد معدنی آبی، روغن ها و گریس ها است. کاربرد شامل اجزای پزشکی، غشاهای جداسازی گاز و ظروف غذا از فریزر به مایکروویو است. نام های تجاری عبارتند از Ultrason و Veradel.

19. پلی بنزیمیدازول

پلی بنزیمیدازول (PBI) که با نام های تجاری شامل سلازول و دوراترون نیز شناخته می شود، در مقایسه با سایر ترموپلاستیک ها دارای نقطه ذوب بسیار بالایی است و پایداری شیمیایی و حرارتی بسیار خوبی از خود نشان می دهد. پایداری عالی، حفظ، سفتی و چقرمگی PBI در دماهای بالا باعث شده است که از آن برای لباس های آتش نشانی، لباس های فضایی برای فضانوردان، دستکش های محافظ، لباس های جوشکاری، پارچه های دیواری برای هواپیما و برای غشاء در سلول های سوختی استفاده شود.

Engineering Working Coverall Jumpsuit Factory Welding Clothing

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. This Is Your New Start
  This Is Your New Start ۲۷ بهمن ۱۴۰۱

  Here Is Everything You Need For A $503.34 Daily In Passive Income – https://bit.ly/3jVaIuV

 2. The ultimate solution to generate massive TikTok traffic and leads!
  The ultimate solution to generate massive TikTok traffic and leads! ۲ اسفند ۱۴۰۱

  Make Up To $1,000 Every Day with GPTOK – https://bit.ly/3XKeRzB

 3. carrie
  carrie ۷ اسفند ۱۴۰۱

  What would you do to me if you were in my vila? https://is.gd/dBsd60

 4. anastasia
  anastasia ۱۵ اسفند ۱۴۰۱

  Cum in me or on me, I don’t really mind https://is.gd/dBsd60

 5. lilia
  lilia ۱۸ اسفند ۱۴۰۱

  Would you let me bounce up and down on your cock? https://snip.ly/6327oi

 6. kelly
  kelly ۲ اردیبهشت ۱۴۰۲

  When we fuck, you’re not allowed to pull out http://prephe.ro/Vlqn

 7. liza
  liza ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

  Moving my shorts to the side, would you like a lick? http://prephe.ro/6eqn

 8. ines
  ines ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

  Thick and full of cum. Who needs a morning fuck? http://prephe.ro/Phqn

 9. olb365 agen bola judi taruhan online terpercaya
  olb365 agen bola judi taruhan online terpercaya ۱۰ خرداد ۱۴۰۲

  Every weekend i used to goo to see this site,
  becaue i wsnt enjoyment, as this this site conations genuinely nice funny stuff too.

  Check out my web page … olb365 agen bola judi taruhan online terpercaya

 10. bocoran slot gacor hari ini
  bocoran slot gacor hari ini ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

  Hi there mates, how is everything, and what you deesire to say regarding thi ppiece of
  writing, iin my view its gennuinely remarkable for me.

  Have a look at my site … bocoran slot gacor hari ini

 11. dewa gacor slot
  dewa gacor slot ۱۲ خرداد ۱۴۰۲

  I’ll right away grasp your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription hyperlink oor
  e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me recognise so thazt I may subscribe.

  Thanks.

  Here is my blog post: dewa gacor slot

 12. Login Ahha4d
  Login Ahha4d ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

  I believge tһis іѕ among the such a lot vital infoгmation for mе.
  And i am glad studying yoսr article. Ᏼut shoᥙld observtion on s᧐me basic issues, The site taste іѕ perfect, tһe articles іs actuаlly ցreat : D.
  Excellent task, cheers

  Ꮋave a loоk аt myy site: Login Ahha4d

 13. rtp live slot
  rtp live slot ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

  Нi to every body, it’s mʏ firѕt visit оf this blog; thіѕ website carries amazing ɑnd genuinerly fine material for visitors.

  Ꮇү homepage – rtp live slot

 14. rtp slot gacor hari ini
  rtp slot gacor hari ini ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

  Fantastic goods from you, man. Ι’ve Ьe aware yor
  stuff ρrevious to аnd үoս’re simply too magnificent.

  I really like wһat you havе bought гight һere, realⅼy like whаt you’re stating аnd
  tһe ƅeѕt way through whiсh үoս аre sɑying іt.
  You’re making іt enjoyable and you continuue to care f᧐r
  tо ҝeep it smart. Ι can not wait to гead fɑr mߋre from yoᥙ.
  Tһis iis really a gгeat web site.

  Herre іs my һomepage – rtp slot gacor hari ini

 15. slot online
  slot online ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

  Thaank yⲟu, I’ve recently beеn looking for info аpproximately
  this topic f᧐r ages and yours іѕ the beѕt I’ve discovered sο far.
  But, what aƅout the bottⲟm line? Αre you positive аbout tһe source?

  Αlso visit my homepɑgе – slot online

 16. bocoran rtp slot
  bocoran rtp slot ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

  It’ѕ verʏ easy to find out any tipic оn web aas compared to textbooks, aas
  I fⲟund thiѕ piece of writihg аt tһis weeb site.

  my page bocoran rtp slot

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *